Spotkanie z poetą.
We wtorek 18 kwietnia w naszej szkole gościliśmy pana Wojciecha Bonowicza, poetę, publicystę i dziennikarza. Pan Bonowicz odwiedził uczniów klas siódmej i ósmej
We wtorek 18 kwietnia w naszej szkole gościliśmy pana Wojciecha Bonowicza, poetę, publicystę i dziennikarza. Pan Bonowicz odwiedził uczniów klas siódmej i ósmej, by porozmawiać o literaturze. Uczniowie przeczytali klasykę literatury – “Kamizelkę” Bolesława Prusa, a zaproszony poeta wnikliwie omawiał nowelę. Podczas spotkania z literaturą uczniowie mogli dyskutować i wymieniać spostrzeżenia dotyczące lektury. To twórcze i owocne spotkanie pokazało, że literatura otwiera wiele interpretacyjnych bram.
Biogram Wojciecha Bonowicza za serwisem culture.pl [1]
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich “Nowego Nurtu” (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię “Tischner” (2001) oraz tom wierszy “Pełne morze” (2007, więcej…). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) za wyżej wymieniony zbiór. Mieszka w Krakowie. Wojciech Bonowicz powiedział w jednym z wywiadów:
Staram się, aby słowa w moich wierszach odetchnęły. Może nie mają u mnie takiej frajdy, jak u innych poetów, ale przynajmniej nie czują się wykorzystywane. Ta deklaracja trafnie charakteryzuje poezję Bonowicza. Jego liryki są na ogół bardzo krótkie, ascetyczne, zbudowane na niedopowiedzeniu. Nie oferują językowych fajerwerków, żadnych łatwych efektów, za to znajdziemy w nich wiele ciszy, w której słowa mogą wybrzmieć i wejść ze sobą w wielorakie interakcje. Ze względu na gnomiczną zwięzłość i kolażową fragmentaryczność teksty Bonowicza stawiają opór przy lekturze, nie poddają się łatwemu rozumieniu, toteż ich autor uchodzi często za poetę hermetycznego.